Nevjerojatna Priča Mirkovog Izdržljivog Trčanja: Istrčati 200 Kilometara Bez Prekida

Tražim granicu izdržljivosti, ali je još nisam našao

Nedavno je do nas stigla vijest o izuzetnom uspjehu jednog trkača iz našeg kraja. Riječ je o Mirku Antoljaku iz Virja, 55-godišnjem ultramaratoncu, koji je trčao nevjerovatnih 24 sata i osvojio prvo mjesto u svojoj kategoriji. Njegova priča o strasti prema trčanju otkriva kako je trčanje za njega postalo jednostavan i svakodnevan dio života.

Početak: Od Nogometa do Ultramaratona

Mirko, koji je nekada bio nogometaš, kaže da je trčanje otkrio slučajno. Nakon prestanka s nogometom suočio se s problemom viška kilograma. U samo dvije godine, težina mu se povećala sa 65 na 98 kilograma. To je bio trenutak kada je odlučio nešto poduzeti.

– “Na nagovor prijatelja, odlučio sam se pripremiti za svoju prvu utrku. Na početku mi je bilo veoma teško, ali nakon tri mjeseca napornog rada, smršao sam 23 kilograma i istrčao svoju prvu utrku od 45 kilometara”, prisjeća se Mirko.

Put ka Ultramaratonima

Od tada, Mirko nije stao. Njegova prva brdska utrka bila je na Bjelolasici, gdje je završio na 39. mjestu među više od 200 trkača. Ta utrka otvorila mu je vrata svijeta ultramaratona, gdje je istraživao vlastite granice izdržljivosti.

– “Uvijek sam se pitao koliko mogu daleko, ali tu granicu još nisam našao”, kaže Mirko. Iako je do sada istrčao 42 ultramaratona, od kojih su mnogi bili duži od 100 kilometara, Mirko još uvijek nije odustao ni od jedne utrke.

Svakodnevni Treninzi i Strast Prema Trčanju

Mirko neprestano trenira, balansirajući posao i ljubav prema trčanju. – “Imam četiri treninga sedmično u fazi odmora, a tokom priprema za utrke treniram i dva puta dnevno”, objašnjava.

Član je Trkačkog kluba Đurđevac, a treninge obavlja na asfaltu i po okolnim poljima. – “Najvažnija je raznolikost u treninzima, jer raznoliki tereni i intenziteti doprinose napretku”, dodaje Mirko.

Izazovi i Krizni Trenuci

Jedan od najizazovnijih ultramaratona na kojem je sudjelovao bila je utrka na Velebitu, duga 130 kilometara, gdje je Mirko proveo 41 sat na stazi. Još jedan veliki uspjeh bio je na Balatonu, gdje je istrčao 211 kilometara za 28 sati i 10 minuta, završivši kao 85. među 382 trkača iz cijelog svijeta.

– “Kada si na stazi 24 sata, nema odmora, jedeš i piješ u trku. Stolica je najveći neprijatelj, jer tko jednom sjedne, teško da će se ponovno dići”, opisuje Mirko svoje iskustvo.

Sljedeći Cilj: Spartathlon u Grčkoj

Mirko se nada da će uskoro sudjelovati na Spartathlonu u Grčkoj, prestižnoj utrci od 246 kilometara od Atene do Sparte. Iako se radi o teškoj, brdovitoj stazi i visokim temperaturama, Mirko vjeruje da će uspjeti.

Njegova priča je inspiracija za sve nas – dok mnogi od nas trčanje vide kao izazov, Mirku je ono postalo svakodnevica. Njegova upornost, disciplina i ljubav prema trčanju zasigurno će ga odvesti do novih uspjeha. A kada istrči Spartathlon, dogovor je da se tada ponovno sretnemo i čujemo o njegovom najnovijem podvigu.

izvor: epodravina